Zarządzanie własnymi finansami – rób to z głową!

Sprawne zarządzanie własnymi finansami to bardzo cenna umiejętność. Pozwala monitorować wszystkie nasze dochody i rozchody. Warto kontrolować swoje wydatki, ponieważ pozwoli to na ograniczenie tych zbędnych, będących naszymi zachcianki, a co za tym idzie da nam możliwość zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy. Dzięki temu koniec każdego miesiąca niekoniecznie będzie miał zerowe lub minusowe saldo! Powinniśmy zarabiać więcej niż wydajemy. To zasada, która pozwala budować oszczędności. Jeśli wydatki równają się dochodom – stoimy w miejscu. Jeżeli wydatki przewyższają dochody – tracimy.

Dlatego musimy odwrócić te równania, tak, by wydatki były mniejsze niż suma, którą zarabiamy każdego miesiąca. Zanim zaczniemy inwestować, spłaćmy zaciągnięte pożyczki i kredyty konsumpcyjne. Pozwoli to na budowę awaryjnego funduszu, przeznaczonego na niespodziewane wydatki. Dopiero, kiedy będziemy bezpieczni finansowo, możemy pomyśleć o inwestowaniu. Najlepiej spisywać wszystkie wydatki. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować ile wydajemy każdego miesiąca i co pochłania najwięcej naszych pieniędzy. Staniemy się bardziej świadomi finansowo.

Warto zapisywać wszystko w formie tabelki w arkuszu kalkulacyjnym, który podliczy za nas różne kategorie wydatków. Zobaczymy, z czego możemy zrezygnować i zaoszczędzić pieniądze. Nie poprzestawajmy jednak tylko na gromadzeniu danych o wydatkach. Musimy je przeanalizować i wyciągnąć sensowne wnioski. Czemu wydatki przewyższają nasze dochody? Sprawdźmy, czy nie wydajemy zbyt dużo na nasze zachcianki: słodycze, używki, częste wyjścia na miasto, stołowanie się w restauracjach zamiast przyrządzania posiłków w domu. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie korzystajmy z karty kredytowej. Może okazać się to błędnym kołem.

Życie bez debetu jest możliwe! A co najważniejsze – nie lekceważmy nawet najdrobniejszych oszczędności. Zebrane wszystkie razem i w skali kilku miesięcy, mogą okazać się znaczącą sumą pieniędzy!.

finansowanieprojektow.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.