Domowy budżet – krótki poradnik

Kontrola domowego budżetu pozwala na monitorowanie swoich wydatków i ewentualne ograniczanie tych, które nie są niezbędne do życia. Z pozoru wydaje się to łatwym zadaniem, ale nie dla wszystkich takie jest! Gdy wynik na końcu każdego miesiąca okazuje się minusowy, warto interweniować w zarządzanie swoim domowym budżetem.

Zarządzanie budżetem warto rozpocząć od ustalenie reguł wydawania pieniędzy. Będziemy musieli się ich trzymać i raczej nie robić żadnych odstępstw.

Zacznijmy od podziału naszych wydatków na różne grupy, mniej lub bardziej szczegółowe. Będą to wydatki stałe typu czynsz i rachunki, a także kategoria spożywcza, odzież, higiena czy wyjścia na miasto.

Wydatki możemy zapisywać w zeszycie lub zrobić przejrzystą tabelkę w arkuszu kalkulacyjnym, który łatwo podliczy dane kategorie. Uwaga! Nasze wydatki powinniśmy spisywać regularnie, by nic nie umknęło naszej uwadze.

Najlepiej robić to pod koniec każdego dnia, gdy zbierzemy już paragony ze wszystkich sklepów, które odwiedziliśmy. No właśnie – paragony.

Warto je zbierać, by później przepisać je do tabelki wydatków. Dopiero po paru miesiącach zobaczymy na co tak naprawdę wydajemy najwięcej pieniędzy.

Wiadomo, że stałych opłat nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale możemy ograniczyć nasze zachcianki, takie jak słodycze, alkohol, używki oraz stołowanie się na mieście. Po przeanalizowaniu domowego budżetu, może okazać się, że sporo pieniędzy wydajemy na rzeczy, o których byśmy nawet nie pomyśleli! Stopniowe redukowanie zbędnych wydatków pozwoli nam zaoszczędzić.

finansowanieprojektow.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.