Czy warto mieć konto oszczędnościowe? Plusy i minusy konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe to nie to samo, co lokata! To rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ale z cechami lokaty. Różnica polega na tym, że kwota, która znajduje się na koncie oszczędnościowym może być w dowolnym momencie powiększona lub pomniejszona. Z kolei na lokacie dana suma jest „zamrażana” na określony czas, przez który nie możemy jej praktycznie ruszyć. Posiadanie konta oszczędnościowego ma swoje zalety, ale i wady. Jedną z zalet jest zysk – od pierwszej złotówki nasze środki na koncie są oprocentowane.

Mamy też swobodę w dostępnie do gotówki, co umożliwia skorzystanie z deski ratunkowej w czasie „czarnej godziny”. Gotówkę wypłacamy z konta bez żadnych konsekwencji. Takie konto pozwala także na dodatkowe wpłaty w dowolnym momencie, co wpływa na zwiększenie kwoty oprocentowania. Jeśli chodzi o samo oprocentowanie, to jest ono zbliżone do tego na lokacie. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ma też swoje minusy.

Większość z kont umożliwia bezpłatną wypłatę lub przelanie środków z rachunku, ale dla przykładu raz w miesiącu. Za kolejne transakcje musimy ponosić już koszty. Swoboda w dostępnie do odłożonej gotówki może być zaletą, ale równocześnie wadą – częste podbieranie środków z konta doprowadzi do tego, że pewnego dnia nic tam nie zastaniemy. Niektóre konta oszczędnościowe dorównują swoim oprocentowaniem lokatom, ale wiele z banków wciąż oferuje je na niższym poziomie. Ta stawka może też ulec zmianie w czasie prowadzenia naszego konta!.

finansowanieprojektow.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.